V otcových šľapajach až k technickému smeru

Matej Jusko v roku 2023 ukončil štúdium na technickom lýceu na Fajnorke a hneď po ukončení štúdia sa ako čerstvý absolvent stal súčasťou nášho tímu kompresoristov v Plaveckom Štvrtku. V NAFTE absolvoval odbornú prax a ako žiak základnej školy dokonca aj Detskú naftársku univerzitu. Preto sme radi, že sa po štúdiu rozhodol začať svoju kariéru práve u nás. Matej je však všestranne nadaný talent. Okrem štúdia, praxe a teraz práce stíha aj dráhu úspešného športovca – florbalistu v mužskej extralige. S jeho tímom ŠK LIDO PRÍRODOVEDEC sa mu v uplynulej sezóne podarilo získať titul majstra Slovenska. O tom, ako sa dajú všetky tieto aktivity skĺbiť, čo ho motivovalo pre štúdium technického smeru a ako vyzerá rozbeh kariéry v NAFTE, nám porozprával v inšpiratívnom rozhovore.

nafta kp 5671

Aký je Matejov príbeh?

Už od útleho detstva Matej spolu s otcom trávil veľa času pri technológiách, dokonca podobných, s akými pracuje v NAFTE. To do veľkej miery formovalo jeho výber. „U mňa mala na výber technického smeru veľký vplyv najmä rodina. Otec spolu s krstným otcom sú vyštudovaní leteckí technici. Obaja moji dedovia pracovali v strojárskom a ťažkom priemysle. V podstate od dvoch rokov som bol neustále pri strojoch, otec ma so sebou brával na letisko, do lietadla či k vrtuľníkom. Keďže som išiel vždy v jeho šľapajach a učil ma technickému zmýšľaniu, vyrastal som v dome a bol som manuálne zručný, bol pre mňa výber technického smeru samozrejmosťou.“

Na výber mal mnoho možností, ale jeho voľba padla na technické lýceum na Strednej priemyselnej škole strojníckej v Bratislave. „Fajnorku som si vybral kvôli tomu, že má dobré meno. Najprv som nastúpil na mechatroniku, v prvom ročníku sme však so spolužiakmi prestúpili na technické lýceum. Technické lýceum je skôr príprava na vysokú školu so skrátenou praxou. Mechatronika má výhodu v tom, že rovno po škole môže ísť študent do praxe. Aj keď počas štúdia mierne zmenil svoje smerovanie, výber techniky neľutuje. „Ak by som si mal znovu vybrať smer, tak by bol opätovne technický. Možno mechatroniku, tá by mi pomohla aj pri mojej súčasnej pozícii. Alebo by som si vybral v dnešnej dobe automatizáciu, ale stále by to bolo niečo spoločné s priemyslom. Pretože v týchto smeroch si študent môže niečo reálne vyskúšať a aj teória na školách je naozaj veľmi blízko praxe.“ Výber technického smeru je však aj super bránou pre ďalšie štúdium. „Ak by som išiel študovať na univerzitu, tak informácie z technického lýcea by som využil. A aj veľa spolužiakov z mechatroniky sa rozhodlo ísť študovať na vysokú školu.“

Cesta s NAFTOU od základnej školy

Matej absolvoval odbornú prax v prevádzkach našich podzemných zásobníkov. Ako vnímal tieto týždne? „Keď som prišiel na prax, bol som ako dieťa v hračkárstve. Mal som väčší pokoj, menej cestovania, možnosť udržiavať si životosprávu. A napríklad v škole som musel stále sedieť, čo ja ako športovec proste neviem. V rámci praxe sme neustále niekam chodili, či už na centrálnom areáli v Plaveckom Štvrtku alebo na Centrálnom areáli v Gajaroch.“ Jeho kontakt s NAFTOU sa však začal ešte dávno pred jeho odbornou praxou. V NAFTE totiž pracuje aj jeho otec a krstný otec a Matej sa dokonca ešte na základnej škole zúčastnil našej Detskej naftárskej univerzity.  „Na Centrálny areál v Gajaroch som sa dostal už počas základnej školy, kedy sme mali prednášku o aktivitách NAFTY a následne sme v rámci Detskej naftárskej univerzity išli na exkurziu priamo do technológie. Otec vtedy v NAFTE začínal, a tak nám počas exkurzie spravil prednášku o turbínach. Myslím, že už vtedy mi bolo jasné, kam pôjdem, pretože všetko malo svoju úroveň a odbornosť.“

nafta kp 5657

Rodinná atmosféra

V NAFTE často môžete stretnúť rodinných príslušníkov naprieč generáciami, na čo sme nesmierne hrdí. Potvrdil nám to aj Matej, ktorý oceňuje, že môže pracovať so svojou rodinou. „Človek totiž neprivedie rodinného príslušníka niekam, kde mu nie je dobre. Je cítiť, že firma si udržiava taký rodinný podtón, aj vzťahy sú tu iné.“ Rodina však nebola to jediné, podľa čoho sa Matej rozhodoval pri voľbe prvého zamestnania. Čo by poradil ostatným študentom, keď si budú vyberať kam po skončení štúdia? „Opustiť študentský sen a začať sa venovať svojmu cieľu. Ak si niekto stanoví cieľ a venuje sa tomu, čo ho baví, tak nezáleží na tom, aké má vzdelanie, do akej firmy ide, ale bude sa zdokonaľovať sám pre seba a naplnenie svojho cieľa. Tak ako ja som si povedal, že chcem ísť pracovať do NAFTY.“

Učenie sa skončením strednej školy nekončí a u nás odborný aj osobný rozvoj kolegov aktívne podporujeme. „Pre moju profesiu som si ešte v NAFTE doplnil aj elektro vzdelanie, § 21 aj banskú legislatívu. Tieto školenia prebiehali externe v piatky a soboty a tiež to bola super skúsenosť. Pre mňa to bolo priblíženie k mojej profesii, aby som vedel skombinovať  mechanickú a elektrotechnickú časť mojej práce.“ A čo vníma ako najväčšiu výzvu pri zmene zo študentského života na ten pracovný? Paradoxne učenie – avšak nemyslím spomínané školenia. Myslím učenie ohľadom priamej špecializácie, napríklad u nás turbokompresory – ich teóriu a jednotlivé prvky, ktoré sú k nim pripojené. Naučiť sa rešpektu voči stroju, keďže sú to vysokootáčkové stroje a pracujeme pri vysokých tlakoch v špecifickom prostredí. Najväčšou výzvou tak bolo zaradenie sa do procesu, kedy naozaj nemôžem byť zbrklý, ale musím použiť naše známe 4Z. Zastaviť sa, zamyslieť sa nad tým, čo idem robiť, a až potom to zrealizovať.“

m jusko floorbal
Zdroj foto: Osobný archív M. Jusko (fotograf Hugo Votruba – www.lido.sk)

Dráha úspešného športovca

Matej je aktívnym florbalistom – brankárom v mužskej extralige, kde v uplynulej sezóne získal majstrovský titul. Pri príprave tohto rozhovoru sme mu mohli čerstvo zagratulovať k úspechu počas  jeho prvého roku pôsobenia v kategórii mužov. Matej nám však potvrdil, že za takýmto úspechom je veľa driny a presný režim. Je však skvelým príkladom toho, že ak niekto naozaj chce, dá sa zladiť štúdium, práca aj dráha športovca, vyžaduje si to však presnú organizáciu času.  

„Prvý mesiac po škole bol super – voľno a tréningy. Následne sme začali s letnou prípravou a začal som v práci. Čiže mám 5 pracovných dní a 6 tréningových, voľná mi ostala jedine streda, ktorú mám aj tak pracovnú, čiže je to len pol dňa. Učím sa ale nastaviť si rutinu. Neviem si predstaviť deň bez tréningu, čiže dá sa to zvládnuť.“ Matejov deň je však naozaj nabitý a nájsť si chvíľu na oddych je veľká výzva, keďže domov chodí pomerne neskoro. „Tréningy mávame o šiestej alebo ôsmej večer, ale stále sa to dá skĺbiť. Pre nás mladých je dôležitá hudba, pre mňa je to mentálna očista a počúvať môžem pri cestovaní alebo večer po návrate. Inak je to ale o tom, že si to aj v tak nabitom programe užívam, lebo na tréningu aj v práci som stále s ľuďmi, ktorí sú prívetiví a milí.“

Aj keď majú tím, ktorý sa o nich stará a radí im, čo robiť a ako regenerovať, najdôležitejšie je dbať na správnu životosprávu. „Musíme si sledovať spánkový režim, zlý spánkový režim totiž môže mať za následok napríklad zranenia. Taktiež musíme mať pestrú stravu a udržiavať sa v čo najlepšej kondícii, lebo ak máme dvojtýždňový výpadok, tak trvá veľmi dlho, kým sa vrátime naspäť do bežného cyklu. Ak človek trénuje každý deň, telo si zvykne, nie sú tam napríklad žiadne svalové horúčky a podobne. Pri dlhšom výpadku, napríklad pri chorobe alebo zranení je však návrat ťažší. Preto je dobré udržiavať si životosprávu a rutinu, keď je telo zvyknuté na záťaž.  Dávame si napríklad veľký pozor na to, ak je niekto chorý, aby nepriniesol niečo kolektívu.“

nafta kp 5679 2

Neustála práca na sebe

Na takýto aktívny život a nabitý program je však dôležité mať správnu motiváciu. Aká je Matejova? „Sebarozvoj. Každý sa potrebuje stále zdokonaľovať, či už vlastným učením alebo spoluprácou s ľuďmi, ktorí ho dokážu niečo naučiť. Ak je niekto od nás lepší a múdrejší, nemali by sme s ním súperiť a brať ho ako protivníka, ale sledovať starších a skúsenejších, aby sme raz mohli byť rovnako úspešní. V práci to vidím napríklad u môjho otca, ktorý sa stále snaží o to, aby som bol lepší. Preto sledujem každý krok, ktorý spraví. Rovnako je to aj vo florbale, keď mám príležitosť byť so skúsenejšími brankármi. Niektorí brankári chytajú už 20 rokov, majú už šiesty titul alebo boli reprezentačnými brankármi. Áno, je tam aj nejaká zdravá súťaživosť, ale skôr je to o tom, sledovať čo a ako robí, počúvať každú jednu radu – to je asi najväčšia motivácia.

My si z týchto slov berieme inšpiráciu, Matejovi držíme palce v tejto sezóne a tešíme sa, že je súčasťou nášho tímu.

Spoznaj NAFTU

V NAFTE  ideme na plný výkon a stále rastieme. Spoznaj naše odborné činnosti, život naftárov, naše pracovné prostredie aj ľudí, ktorí stoja za naším úspechom na európskom trhu. Ponor sa s nami do naftárskych noviniek a príbehov.

Naftári a ich príbehy

Inšpiruj sa

Inšpiruj sa úspešnými príbehmi naftárov!

NAFTA_KP-5668

V otcových šľapajach až k technickému smeru

Matej Jusko v roku 2023 ukončil štúdium na technickom lýceu na Fajnorke a hneď po ukončení štúdia sa ako čerstvý absolvent stal súčasťou nášho tímu kompresoristov v Plaveckom Štvrtku. V NAFTE absolvoval odbornú prax a ako žiak základnej školy dokonca aj Detskú naftársku univerzitu. Preto sme radi, že sa po štúdiu rozhodol začať svoju kariéru práve u nás. Matej je […]

Viac informácií
Spoznaj viac príbehov Naftárov
Život v Nafte

Pozri sa

Pozri sa, ako v NAFTE žijeme.

NAFTA - vianocny vecierok

Vianoce nás opäť vtiahli na hrad

Jednou z našich najobľúbenejších firemných akcií je vianočný večierok. Už tradične sa naftári stretávajú v hradnej jazdiarni a väčšinou je to poriadna jazda! Vianočný večierok je jednou z naftárskych stálic v rámci firemných podujatí. Každý rok nám prináša príležitosť poriadne sa zabaviť a oceniť aj celoročnú snahu našich kolegov a naftárske úspechy. Oceňovanie inovatívnych nápadov a iniciatívy v oblasti bezpečnosti má tiež svoje […]

Viac informácií
Nahliadni do NAFTA
Čo v NAFTE robíme?

Spoznaj

Spoznaj projekty, ktoré tvoria budúcnosť.

Podzemne skladovanie zemneho plynu

Podzemné skladovanie zemného plynu

Poskytujeme služby pre viacero podzemných zásobníkov zemného plynu vo vyťažených horninových štruktúrach. Naše dlhoročné skúsenosti a poznatky v yužívame na Slovensku, v Nemecku, Česku a vo Veľkej Británii. Zásobníky NAFTA sú pilierom bezpečnosti dodávok zemného plynu pre európsky región a využívajú najmodernejšie technológie.Chceš vedieť, o čom je skladovanie plynu? Skladovanie plynu | Nafta

Viac informácií
Objav naše oblasti pôsobenia