V NAFTE nájdete veľa zaujímavých príbehov. Jedným z nich je aj ten, ktorý nám porozprávala kolegyňa Ivana Rybáriková, ktorá je naftárkou už viac ako 30 rokov. Začínala na pozícii technológa hneď po skončení vysokej školy. Dnes má vo svojej kompetencii široké portfólio činností – od manažmentu dispečingových aktivít, cez tvorbu právno-technických dokumentov či plánovanie odstávok podzemných zásobníkov. Aj keď v energetike vidíme na technických pozíciách vo všeobecnosti viac mužov ako žien, Ivana je skvelým príkladom toho, že ženám technológia pristane. Jej príbeh je motiváciou pre ďalšie ženy a dievčatá, aby zahodili akékoľvek predsudky pred technickými odvetviami.
Aký je Ivanin príbeh?
Študovala v zahraničí technológiu a komplexnú mechanizáciu naftových a plynových nálezísk. Znalosti zo školy využila pre ľahší štart svojej kariéry v NAFTE a prechod do praxe. Jej motiváciou k technickému smeru štúdia bola obľúbená matematika a fyzika. Vedeli ste, že štúdium technických smerov nemusí znamenať noci ponorené v knihách? „Išla som študovať technickú vysokú školu práve preto, aby som netrávila noci nad učením. Aj keď nemôžem povedať, že by to bolo ľahké štúdium.“ Výhodou technického smeru je však to, že robíte výpočty a projekty, ktorým rozumiete, a nemusíte memorovať učivo od slova do slova. A Ivana je dôkazom, že sa dá zvládnuť aj v cudzom jazyku.
V roku 1992 začínala pozíciou technológa na podzemnom zásobníku, kde mala na starosti dohľad nad technologickými procesmi na zásobníku, určovanie technologických postupov, riadenie niektorých operácií priamo v prevádzke či pripomienkovanie projektovej dokumentácie. V zásade je pozícia technológa veľmi podobná aj dnes. Neskôr sa posunula na jednu z kľúčových pozícií na technickom dispečingu. Dispečerské aktivity si vyžadujú obrovskú precíznosť celého tímu, aby sme dokázali riadiť toky plynu a plniť požiadavky klientov v požadovanej kvalite, flexibilne, bezpečne a zodpovedne.
Je plánovanie dôležité?
V zábere jej pozície inžiniera pre manažment dispečingu však nie je len dispečing, aj keď jeho podpora je stále na prvom mieste v rámci agendy. „Okrem toho sa venujem zostavovaniu právno-technických dokumentov, akými sú napríklad technické podmienky, v spolupráci s našimi obchodníkmi a právnikmi, ale aj zahraničným projektom. Veľa času tiež trávim tiež plánovaním odstávok, disponibility zásobníka či sledovaním prípadných výpadkov.“ Pri týchto činnostiach je nesmierne dôležité zladiť personálne kapacity našich útvarov, požiadavky klientov, časové možnosti dodávateľov, legislatívne požiadavky a zároveň technologické možnosti.
Aj keď teraz sa vo svojej profesii venuje mnohým činnostiam, jej srdcovkou ostalo posudzovanie technických otázok – odpovedať na to, čo konkrétne zariadenie dokáže, čo znamená jeho vypojenie alebo či je možné ho nahradiť.
A aké osobnostné vlastnosti sú potrebné na jej pozícii? Najmä tie plánovacie. „Ja som plánovač, čohokoľvek.:-) Ale je príjemné občas vybočiť z plánu. Ľudia predsa nevedia robiť tak, že im dopodrobna rozplánujete každý deň a nemajú možnosť z toho uniknúť.“ Zároveň je veľmi dôležitá schopnosť vyjadrovať sa jasne a zrozumiteľne. Presne zadať pokyny, definovať ich, zreteľne ich vyjadriť aj napísať. O to viac v dnešnej dobe elektronických médií, kde sa Vám pozornosť stráca a presnosť vašich pokynov má priamy vplyv na aktivitu v prevádzke.
Kategória mužská alebo ženská práca neexistuje
Aj keď technické smery sú stále vo všeobecnosti brané skôr ako mužské, Ivana nám tento mýtus vyvracia. „Ja som sa nikdy nezamýšľala nad tým, že niečo je ženské a niečo nie je ženské. Podľa mňa by sme si ani nemali uvedomovať, že toto je žena na technickom poste. Ja som v tomto kontexte nikdy nerozmýšľala. Vždy rozmýšľam len o konkrétnom človeku, ktorý vykonáva konkrétnu funkciu. Ani som nevnímala, že idem študovať technický smer, kde je viac mužov. Nemôžete predsa brať ohľad na to, či niekde bude viac žien alebo mužov, keď si vyberáte profesiu, ktorá ovplyvní celý váš budúci život.“
A ako sa dá skĺbiť rola matky s rolou v technickej pozícii? „Skĺbiť rolu matky, manželky aj zamestnankyne, ktorá bude všetko robiť na 120 %, vždy nejde. Vtedy sa opäť musí pristúpiť k plánovaniu a kompromisom. Ale je potrebné zapamätať si jednu vec. Čokoľvek plánujete v práci, naisto nie je dôležitejšie ako to, čo sa deje vo vašej rodine.“
Keďže Ivana je jednou z dlhoročných naftárok, spýtali sme sa jej, čo je výhodou zotrvania v jednej spoločnosti? Pre niekoho to môže byť stabilný kolektív, pre niekoho istota. Ona nám však opätovne poskytla skôr technologický pohľad. „Keď ste dlho v jednej firme, nadobudnete pomerne široké znalosti o technológii, ktoré môžete zúročiť. Keď prechádzate z firmy do firmy, najmä medzi odvetviami, všade začínate nanovo. Energetika je v tom veľmi špecifická, napríklad elektroenergetika je niečo úplne iné ako plynárenstvo.“ Dlhodobým pôsobením v jednej spoločnosti tak získate oveľa širší rozhľad a dôkladnejšie poznanie technológie.
Na záver sme si vypýtali ešte malé odporúčanie pre študentov, ktorí by sa chceli vydať na podobnú kariérnu dráhu ako Ivana. Čo by im odporučila? „Ešte predtým, ako sa rozhodujete, akú školu si vyberiete, určite odporúčam venovať sa matematike. Tá je aparátom, ktorý vám umožní dostať sa ďaleko vo viacerých smeroch – fyzike, mechanike, elektrotechnike, častiach strojov, pružnosti, pevnosti….Bez silných matematických základov vám niektoré veci pôjdu oveľa ťažšie. Matematika vôbec nie je ťažká, len veľa študentov za ňou hľadá to, čo tam ani nie je.“